A NAGY HÁBORÚ KÉPES LEVELEZŐLAPOKON

Utolsó módosítás: 2016. december 19.

Dr. Petercsák Tivadar a Történelemtudományi Intézet nyugalmazott egyetemi tanára A Nagy Háború képes levelezőlapokon címmel tartott előadást a Tittel Esték előadássorozat keretén belül.

Az internet elterjedésének köszönhetően megváltoztak a kommunikációs eszközök. A mai világban egyre kevesebb levelet írunk kézzel, a postai képeslapok küldése is háttérbe szorult. Jeles ünnepek alkalmából ma már inkább virtuális képeslapküldést részesítjük előnyben.
A képes levelezőlap küldése a 20. században élte virágkorát. Képi ábrázolásával kifejezte a feladójának érzéseit, hangulatát.

1899-1919 között a világon 140 milliárd lapot gyártottak. A szerencsi Zempléni Múzeum képeslap-gyűjteménye közel 1 millió darab lapot számlál.
A háborúk idején a legfontosabb hírvivő eszköznek számított, a világháború frontjain harcoló katonák és szeretteik kapcsolattartásának praktikus formája volt.

Az előadás bemutatta, hogy a képeslapok milyen szerepet játszottak a lakosság háborús lelkesítésében, az uralkodó és a szövetségesek, a központi hatalmak katonai erejének megismertetésében. Megtudhattuk, hogy a tömegtájékoztatás és a háborús propaganda is élt a népszerű műfaj lehetőségeivel. A háború kiszélesedésével a győztes csatákat bemutató romantikus képek mellett a háborús valóság és a veszteségek is megjelentek a képes levelezőlapokon.

1914-1918 között sajátos tematikája és eszköztára volt a szerelmi és ünnepi üdvözlőlapoknak. Ezekben az években a vallási témák is hangsúlyozottan szerepeltek a képeslapokon, és ábrázolásaikkal, felirataikkal a túlélés, az életben maradás, a hazatérés hitét erősítették a katonákban és a családtagokban.

A teljes előadás megtekinthető az alábbi videón:

Hír és fotó: Kiss Adrien szaktájékoztató

 


< Vissza