Dr. Tóth Katalin előadása

Utolsó módosítás: 2016. december 20.

„Új népbetegség a XXI. században” címmel tartott előadást Dr. Tóth Katalin reumatológus, a Török Fürdő Gyógyászati vezetője a Sokszínű egészségmegőrzés előadássorozat keretén belül.

A mozgásszervi megbetegedések ma már civilizációs betegségnek számítanak.
A mozgásszegény életmód, a folyamatos „egérhasználat", a számítógép előtt kényszertartásban elvesztegetett idő vezet elsősorban a rossz testtartáshoz. Az ülőmunka, a stressz, a vázrendszer helytelen terhelése vagy a különféle sérülések hatására ízületeink fájdalmassá válhatnak, és ez kihathat egész szervezetünk működésére is.
Az előadás fókuszában a gerincoszlop megnövekedett gyakoriságú, degeneratív elváltozásai, panaszok és kezelésük állt.

Mára a betegek legalább 30 %-a 20-30 éves. Az ifjúkori mozgásszervi betegségek oka jelentős részben a csont és izomrendszer normál kifejlődésének elmaradása krónikus mozgás hiány miatt! Leggyakoribb mozgásszervi panaszok már 20 éves kortól a nyaki, tarkótáji és vállövi fájdalom, karokba sugárzó zsibbadás és fájdalom, derékból az alsó végtagokba sugárzó fájdalom és zsibbadás.

A számítógéppel végzett munka okozta fizikai elváltozások (CRI) okaival az előadó kiemelten foglalkozott. Ezen belül kiemelte a felsőtest, a felső végtagok és a nyak lehetséges elváltozásait, az „egérváll" és a „monitorszem" kialakulásának okait, valamint kitért az idegrendszeri károsodások lehetőségére is.
Az említett káros élettani hatások megelőzésének, illetve gyógyításának eszközei fiatal korban a megfelelő mozgásformák (pl. úszás, labdajátékok, futás, lovaglás stb.), idősebb korban pedig a kellő körültekintéssel felírt balneoterápia és mozgásterápia.

 

Kiss Adrien, szaktájékoztató


< Vissza