Filmbemutató Hajdúszoboszlón

Utolsó módosítás: 2016. december 07.

Intézményünk Médiainformatika Intézete és a Líceum Televízió dokumentumfilmet készített Kovács Mátéról, a 20. század egyik legnagyobb könyvtár-, nevelés- és művelődéstörténeti személyéről, amelynek bemutatójára Hajdúszoboszlón került sor.

A Kovács Máté Alapítvány Kuratóriumának felkérésére az Alapítvány névadója, dr. Kovács Máté egykori debreceni egyetemi és akadémiai könyvtárigazgató, középiskolai és tanszékvezető egyetemi tanár, irodalomtudós születésének a 110. évfordulója alkalmából Intézményünk Médiainformatika Intézete és a Líceum Televízió A jelen a múltból merít... Kovács Máté életútja címmel dokumentumfilmet készített. A film bemutatójára 2016. november 11-én került sor a hajdúszoboszlói Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtárban megrendezett Kovács Máté Emléknap keretében.

A dokumentumfilm producere dr. Kis-Tóth Lajos főiskolai tanár, korábbi Intézetvezető (Médiainformatika Intézet) volt, a forgatókönyvét pedig dr. Bényei Miklós, a Humáninformatika Tanszék egykori óraadója írta. A film narrációs szövegeinek tolmácsolására az egri Gárdonyi Géza Színház egyik jeles színészét, Tunyogi Pétert kérték fel az alkotók. A szerkesztő-riporter Jónás Zoltán előadóművész volt, a forgatással kapcsolatos filmművészeti megoldások kidolgozásában pedig dr. Monory-Mész András főiskolai docens konzulensként, Varga Ferenc operatív-technikai vezető (Líceum Televízió) pedig a film vágójaként segítette a stábot.

Az életrajzi film létrehozásában a szaktanácsadói feladatokat dr. Czeglédi László főiskolai docens, dr. Verók Attila tanszékvezető főiskolai docens (Kulturális Örökség és Művelődéstörténeti Tanszék) és Fülep Ádám szaktájékoztató, doktorandusz hallgató (Tittel Pál Könyvtár; Neveléstudományi Doktori Iskola) látták el.

Az Emléknapon a filmet Lengyelné dr. Molnár Tünde, a Médiainformatika Intézet vezetője, tanszékvezető főiskolai docens (Humáninformatika Tanszék) mutatta be a jelenlévőknek. Köszöntőjében külön is kiemelte, hogy az informatikus könyvtáros szakos hallgatók az elmúlt években többször is szerepeltek az Alapítvány pályázatain, valamint, hogy az Intézet és a Tanszék mindig is nagy figyelmet fordított a szakma kiemelkedő alakjai életútjának és munkásságának az ápolására, ahogyan tette azt a 2011-ben elhunyt dr. Horváth Tibor esetében is, akinek a digitalizált művei korrektúrázásában vett részt korábban az Intézmény.

A jelen a múltból merít... Kovács Máté életútja című dokumentumfilm további alkotói a következők voltak:

Operatőr:
Balla Bence
Bók Tamás
Kormos Ádám
Varga Ferenc

Ötlet:
Bartos Éva

A hírt küldte és a fotókat készítette:
Fülep Ádám
Tittel Pál Könyvtár, szaktájékoztató