Kutatók Éjszakája a Tittel Pál Könyvtárban Egerben

Utolsó módosítás: 2016. október 07.

A Kutatók Éjszakája országos rendezvényhez igazodva, a Tittel Pál Könyvtár is megtartotta programsorozatának soron következő előadásait. Ismét megteltek a könyvtár széksorai a Tittel Esték rendezvénysorozat őszi nyitó előadására és az azt követő Orfeo Negro koncertre.

A Kutatók Éjszakája országos rendezvényhez igazodva, a Tittel Pál Könyvtár is megtartotta programsorozatának soron következő előadásait. Ismét megteltek a könyvtár széksorai a Tittel Esték rendezvénysorozat őszi nyitó előadására.

Kárpáti János régész előadása nem hétköznapi szemmel mutatta be az ókori Egyiptomot. Másfél évtizeden át tagja volt Kákosy László professzor egyiptomi ásatásokon dolgozó régészeti expedíciójának. Előadásában olyan helyekre kalauzolta el hallgatóságát, amelyeket nem, vagy csak alig ismerhetünk.

Az est első felében megismerhettük az ókori Egyiptom természeti környezetét, a folyam menti kultúra kialakulását, a piramisépítési korszakokat. Bepillantást nyerhettünk az egyiptomi világképzet, a különleges hitvilág, a túlvilághit, és a mumifikálás fejlődési korszakaiba is.

Az ország történelmi emlékeinek jó része még mai is rejtve marad az átlag turista előtt.

Előadása második felében olyan piramisokat mutatott be, amelyet még kevesek láthattak.

Kárpáti János előadását követte egy tehetséges fiatalember, Gábor Bence. A budapesti Eötvös József Gimnázium végzős diákja Hollywood a kisszobából – a vizuális effektek forradalma címmel tartotta meg előadását. Igen korán felkeltette érdeklődését a filmkészítés, azóta megállás nélkül rendez kisfilmeket, hazai és külföldi előadóknak, zenészeknek videoklippeket. Barnóczky Ákos rendező mentorálása után egy diák filmfesztivál fődíjával is gazdagabb lett.

Közel egy órás előadása nyitányaként rövid áttekintést kaphattunk az 1933-as King Kong című filmtől kezdve az 1978-as Csillagok Háborúján át az 1993-as Jurassic Park-kal napjainkig, a vizuális effektek fejlődésébe. Eleinte díszletekkel, makettekkel, replikákkal próbálták velünk elhitetni, hogy tényleg egy ötven évvel későbbi sci-fi világában járunk. Ma pedig ott tartunk, hogy a zöldháttér-technika, a 3D-s animációk, és a legkülönfélébb utómunkálati lehetőségeknek köszönhetően élethűnek találjuk, ahogy Bruce Willis, vagy épp Vasember hatalmas robbanások közepette megmenti a várost.

Az előadás röviden ezeket a módszereket tárta a közönség elé. Az okostelefonok, okostévék, és egyre gyorsabb számítógépek világában páratlan lehetőség tárul a feltörekvő filmesek elé. Az átlagnál picivel jobb kamera és számítógép birtokában tulajdonképpen közel hollywoodi minőségű mozgóképanyagok készíthetőek.

Ezen nyomvonal mentén az előadás az amatőröknek nyíló lehetőségekről szólt, bemutatva bizonyos, akár otthon elkészíthető szuperprodukció szintű jeleneteket, és ezek elkészítési folyamatát, érintve a digitális képalkotás (CGI, Motion Capture, Matte Painting, Greenbox) főbb elemeit, lényegét. Az előadó, bemutatta - a fent említett eljárások segítségével készült - saját készítésű munkáit. Az előadás zárásaként Gábor Bence tanulásra és munkára buzdította a téma iránt érdeklődő kortársait, megfogalmazva egy olyan igényt a szakma tapasztalt művelői felé, hogy nyissanak a fiatal, feltörekvő korosztály felé.

Az előadásokat az Orfeo Negro gitárduó latin hangulatú koncertje követte. A hevesi duó tagjai a kiváló muzsikus és pedagógus Tóth László valamint tehetséges fia, Tóth Winnie László. Az együttes neve - az Orfeo Negro - a Black Orpheus című film betétdalára utal. Ebben a formációban 2000-ben kezdtek el zenélni.
A repertoárjuk saját dalokból, régi világslágerek és jazz-standardek feldolgozásaiból és Tátrai-Szűcs néhány híres latin slágeréből áll. A közös zenélésen kívül mindketten tanítanak és többféle zenei felállásban muzsikálnak.
Virtuóz - ugyanakkor utánozhatatlanul könnyed, örömteli játékuk mindenkit elvarázsolt ezen az estén is.


< Vissza