Líceumi szellemiség

Utolsó módosítás: 2016. július 21.

Az egyetemi könyvtár névadójának, Tittel Pálnak az életét és munkásságát mutatja be az a kötet, amely néhány hete jelent meg a „Líceumi szellemiség” című ismeretterjesztő sorozatban.

Az Esterhazyanum Kutatócsoport szerkesztésében készült sorozatot a Líceum Kiadó jelenteti meg. A sorozat célja, hogy az egri felsőoktatás évszázadai alatt létrejött kulturális értékeket, szellemi örökségünket röviden és színesen bemutassa az érdeklődőknek, a Líceum vendégeinek, látogatóinak.

Az „Eszterházy egyeteme" című első kötet az egyetemi gondolatot vázolja fel, bemutatja azt az intézményt, ahol a gondolat megszületett, a Líceumot.

Az „Egri püspökök és az oktatás a 18. században" című kötet ismerteti a barokk kor egri püspökeinek oktatáspolitikai elképzeléseit, megtudhatjuk, hogy mit tett Telekesy István, Erdődy Gábor, Barkóczy Ferenc és Eszterházy Károly azért, hogy 2016-ban Egerben egyetem lehessen.

A sorozat harmadik kötete („Tittel Pál egri csillagász") a Líceumban tanuló, majd ott matematikát és csillagászatot oktató, a Csillagásztornyot igazgató tudós papot, Tittel Pált mutatja be. A Tittel Pál Könyvtár olvasói számára is számos meglepetést tartogat Tittel élete: egri diákévei, matematikai tanulmányai Carl Friedrich Gauss mellett Göttingenben, nyugat-európai utazása, majd budai korszaka, ahol egyetemi tanárként és a gellérthegyi csillagda vezetőjeként működött. Idézetek tanúsítják, hogy mennyire népszerű szereplője volt a reformkori Pest-Buda szellemi életének, Széchenyi István, Kölcsey és Vörösmarty nevével találkozhatunk a kötet lapjain. Az illusztrációk között számos kevésbé ismert dokumentumot is láthatunk, például Tittel útlevelét.

A kötet összeállításában Gál Tibort, a Tittel Pál Könyvtár munkatársát az egri Főegyházmegyei Könyvtár és az Egri Hittudományi Főiskola Könyvtára segítette gazdag gyűjteményével.

A Tittel Pál Könyvtár névadója életének és tudományos munkásságának bemutatásával köszönti az Eszterházy Károly Egyetemet.

Az eddig megjelent kötetek 350,- Ft-os áron a Varázstoronyban vásárolhatók meg.

A Tittel Pál Könyvtár honlapján online elérhető válogatott szakirodalmat olvashat Tittelről, de megtekintheti műveinek digitális változatait is.