E-gyűjtemények külföldön
Utolsó módosítás: 2020. január 23.
Az összeállításban többféle dokumentumtípusból (könyv, kép, zene stb.) épített digitális gyűjtemény is elérhető.
Amazon Kindle Store – Szabadon letölthető e-könyveket is tartalmaz.
Adatbank – Az erdélyi magyar e-tárban a 18. századtól napjainkig találhatjuk meg az alábbi tartalmakat: adatbázisok (romániai magyar lexikon, bibliográfiák, kronológiák, statisztikák, kataszterek, helységnevek, kutatási adatbázisok, Erdély természete: természettudományos adatbázisok, szótárak), kutatói és szépirodalmi vendégoldalak (társadalomkutatók, természettudósok, írók vendégoldalai, régió-és kisebbségtörténeti oldal kutatói oldalai), szöveg alapú digitalizált tartalmak (könyvek, folyóiratok, digitális szövegtárak), kép- és térképtárak, tudományos előadások audiovizuális formában..
Archives Portal Europe – Az Európai Levéltári Portál különböző európai országok levéltári anyagához biztosít hozzáférést, és információt nyújt a földrész levéltári intézményeiről is.
Bartleby – Angol nyelvű gyűjtemény, referensz könyvek és szépirodalom.
Biblioteca Virtual Miguel de Cervantes
Bielefeld Academic Search Engine (BASE) – Az Interneten Open Access hozzáféréssel elérhető tudományos dokumentumok egyik legnagyobb keresője.
Bowden Postcard Collection Online – Az ohiói Oxford Miami Egyetem könyvtárának Walter Havighurst különgyűjteményeiben őrzött 1880 és 1990 között készült több mint félmillió darab képeslap digitalizálása a projekt alapja.
British Library Online Gallery
Bibliomania – Angol nyelvű gyűjtemény, szép- és szakirodalom, életrajzi gyűjtemények, vallási szövegek, tanítási segédletek.
Cassovia Digitalis – A Kassáról szóló, vagy Kassán nyomtatott kultúrkincs több mint 160.000 digitalizált oldala áll az érdeklödő látogatók rendelkezésére, szabadon elérhető formában.
Central and Eastern European Online Library (CEEOL) – Közép -, kelet-, és dél-kelet európai, köztük magyar nyelvű bölcsészeti és társadalomtudományi folyóiratok és könyvek archívuma. Az open access (OA) tartalmak eléréséhez szükséges az oldalon való regisztáció.
Center for Electronic Texts in the Humanities – Linkgyűjtemény többségében amerikai humántudományi szöveggyűjteményekhez.
Christian Classics Ethernal Library – Angol nyelvű keresztény irodalom a klasszikusoktól a modern korig.
Deutsche Digitale Bibliothek – 4000 németországi közgyűjtemény több mint 22 millió tételt (tárgy, kép, szöveg és hanganyag) tesz közzé egy közös, kereshető felületen.
DigiLibraries – Több mint 20 ezer szabadon letölthető e-könyvet tartalmazó multidiszciplináris gyűjtemény.
DigiVatLib – A Vatikáni Apostoli Könyvtárban 75 ezer kódexet, 8500 ősnyomtatványt, összesen pedig több mint egymillió kötetet őriznek. Mindezt online is elérhetővé szeretnék tenni, ezért 2010-ben elindítottak egy digitalizációs projektet. Az adatbázist eddig túlnyomórészt a középkor és a humanista korszak anyagaival gyarapították. Az archív szövegek mellett érméket, medálokat és grafikai anyagokat is meg lehet nézni.
Directory of Open Acces Books (DOAB) – Mintegy 1500 szabadon hozzáférhető, pdf elektronikus könyvet tartalmaz 17 tudományterület szakirodalmából.
E-Books Directory – 667 kategóriába rendezett szabadon letölthető e-könyvek, a könyvek száma 9465.
Electronic Poetry Center – Modern költők e-versei és egyéb írásai.
Északi Magyar Archívum (ÉMA) [svédül: Ungerska arkivet (UA)]
The European Library – Európai könyvtári információk (katalógusok, kéziratok, képek) kereshető gyűjteménye. A TEL célja, hogy Európa nemzeti könyvtárainak katalógusaihoz és digitális tartalmaihoz nyújtott nyilvános és ingyenes hozzáférésen révén e földrész gazdag és minden tudományterületet felölelő szellemi kincse minél szélesebb körben ismertté váljon.
European Register of Microform and Digital Masters (EROMM)
Europeana – Európai Digitális Könyvtár, az Európai Unió multimédiás e-tára, amely már több mint 50 millió műalkotást, műtárgyat, könyvet, videót, hanganyagot tesz Európa teljes területéről elérhetővé.
Gallica – Francia gyűjtemény
Google Books – Több mint 15 millió könyvet tesz elérhetővé. A szerzői jogi szempontból szabad felhasználású könyveket pdf-ként letölthetjük, a még védetteknek csak részletei olvashatók.
HathiTrust Digital Library – Több millió könyv.
International Children's Digital Library
Internet Archive – Non-profit gyűjtemény milliós nagyságrendű szabadon elérhető könyv, mozi, szoftver, zene és egyebek.
IPL2: Arts and Humanities: Libraries – Linktár, amely a világ minden tájáról elérhetővé tesz e-gyűjteményeket is.
Kárpátaljai Tudományos Adatbank
Ktiv - The International Collection of Digitized Hebrew Manuscripts – A világ legnagyobb héber kéziratgyűjteménye, az Izraeli Nemzeti Könyvtár tette hozzáférhetővé.
Library of Congress Digital Collections & Services
Logos Library – A világ 92 nyelvén közel 44 ezer szöveg érhető el, hallgatható meg az adatbázisban.
Logos Virtual Library – Irodalmi, filozófia, teológiai művek és zeneművek gyűjteménye.
OECDiLibrary - Az Organisation for Economic Cooperation and Development e-könyvtára részben biztosítja a szabad teljes szövegű hozzáférést könyvekhez, folyóiratokhoz, statisztikai adatokhoz.
The Online Books Page - Közvetlen hozzáférést biztosít több mint 30 ezer szabadon elérhető könyvhöz.
Online Library and Publication Platform (OAPEN) – Közvetlen hozzáférést biztosít tudományos könyvekhez főként a humán és a társadalomtudományok területéről.
Project Gutenberg – A világ első e-gyűjteménye. 1971-ben indult, mára 40 ezer gondosan korrektúrázott e-könyvet tesz elérhetővé. Magyar műveket is találunk benne. A köteteket áttehetjük a dropboxunkba/Google Drive-nkba; epub, illetve kindle formátumban olvashatjuk, valamint hangos-könyvekként is hallgathatjuk.
RomArchive – A Német Szövetségi Kulturális Alapítvány által támogatott, 2019. január 24-től elérhető, alapvetően angol nyelvű adatbázis az első nemzetközi, megbízható roma digitális archívum. A roma művészet és kultúra európai kultúrtörténethez való hozzájárulását teszi áttekinthetővé.
Slovakiana – Szlovák kulturális örökségi portál.
University of Oxford Text Archive
Wiley Online Library – Az élet- és egészségtudományok, a természet- és társadalomtudományok, valamint a bölcsészettudományok legszélesebb és legmélyebb multidiszciplináris gyűjteményét kínálja. Közvetlen hozzáférést biztosít 1500 folyóirat négymillió cikkéhez, 13000 online könyvhöz, több száz referencia-kiadványhoz, laboratóriumi protokollhoz és adatbázishoz.
ZVDD – Németországban digitalizált nyomtatott művek gyűjteménye. A 15. századtól egészen a napjainkig megjelent kiadványok között többek közt az évszázadonkénti keresés is biztosított.