- Adatbázisok, archívumok, e-könyvtárak
- Audiovizuális gyűjtemények
- Cikk- és periodikatárak, katalógusok
- Digitális kézikönyvek
- Képarchívumok
- Könyvtárak
- Közös könyvkatalógusok
- Különgyűjtemények katalógusai
- Olvasás, olvasóvá nevelés, biblioterápia
- Open Access hozzáférés
- Szerzői jog
- Tudnivalók könyvtárosoknak
Cikk-és periodikatárak, katalógusok
Utolsó módosítás: 2020. január 23.
A katalógusok részben biztosítják a folyóiratok teljes szövegű elérését is.
Magyar
AKJournals – Az Akadémiai Kiadó Rt. elektronikusan szolgáltatott folyóirattára, a teljes szöveg az EISZ Nemzeti Program keretében az egyetem (EKE) hálózatáról elérhető.
Arcanum Digitális Tudománytár (ADT) – Az Arcanum Kiadó saját fejlesztésű keresőmotorjával működő nyilvános keresőfelületű adatbázis. Az eredeti oldalképet visszaadó, egyszersmind szövegesen kereshető (kétrétegű) PDF formában szolgáltatja a legfontosabb, nagy múltú hazai tudományos és ismeretterjesztő folyóiratokat. A teljes szöveg az EISZ Nemzeti Program keretében az egyetem (EKE) hálózatáról elérhető.
Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis (EPA) – Szabad hozzáférésű adatbázis, több mint 450.000 cikk és több mint 3.000 kiadvány böngészhető. Szerkesztőségek, kiadók, közgyűjtemények a felajánlásokat és feltöltéseket az adatbázisba itt intézhetik.
EPA - HUMANUS - MATARKA közös kereső
Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa (HUMANUS) – Szabad hozzáférésű bibliográfiai adatbázis, amely a humántudományok magyar vonatkozású tanulmányainak és cikkeinek az adatait a kezdetektől napjainkig teszi hozzáférhetővé.
Hungarian Electronic Journal of Siences (HEJ@)
Magyar folyóiratok és hírlapok – DEENK adattára
Magyar és Nemzetközi Cikkek (MANCI) – Szabad hozzáférésű bibliográfiai adatbázis, mely a magyar könyvtár- és információtudományi periodikumok teljes körű, kurrens és folyamatos retrospektív feldolgozása alapján épül, a külföldi folyóiratokat pedig 1986 óta válogatva dolgozza fel. 2009-ben beépült a HUMANUS adatbázisba, a friss cikkeket kérjük keresse ott.
Magyar Folyóiratok Tartalomjegyzékeinek Kereshető Katalógusa (MATARKA) – Több mint 1700 magyar kiadású folyóirat tartalomjegyzékét dolgozza fel. A feldolgozott cikkek száma több mint 2 millió és kb. egyharmaduknak a teljes szövegéhez hozzá lehet férni. Cím(részlet) és szerző szerint lehet benne keresni.
Magyar Időszaki Kiadványok Repertóriuma Adatbázis (IKER) – A Magyarországon kiadott és az Országos Széchényi Könyvtárba beérkezett társadalom- és természettudományi időszaki kiadványok válogatott cikkanyagának bibliográfiai adatait dolgozza fel 1988-2002-ig.
Magyar Periodika Adatbázis (IKB) – 1986-tól 2003 júniusig épített szabad hozzáférésű bibliográfiai adatbázis. Tartalmazza a Magyarországon kiadott és az Országos Széchényi Könyvtárba beérkezett periodikumok bibliográfiai, besorolási és közhasznú adatait.. Az online IKB elérhető az OSZK online katalógusában.
Országgyűlési Könyvtár Sajtóadatbázis (Pressdok és Hundok) – PressDok (belföldi sajtófigyelés) és HunDok (külföldi sajtófigyelés) néven ismert adatbázisokból jött létre.
Sajtómúzeum – 1705-1867, illetve az 1867-1918 közötti évek bizonyos kiadványtípusaiból épült ki a gyűjtemény.
Magyarországi országos napilapok:
Nemzetközi
Cambridge Journals – Nyilvános keresőfelületű adatbázis, a teljes szöveg az EISZ Nemzeti Program keretében az egyetem (EKE) hálózatáról elérhető.
Directory of Open Access Journals (DOAJ)
EBSCO – Nyilvános keresőfelületű adatbázis, a teljes szöveg az EISZ Nemzeti Program keretében az egyetem (EKE) hálózatáról elérhető.
Elektronische Zeitschriftenbibliothek (EZB, Electronic Journals Library)
Elsevier – Open Access Journal
EMERALD – Humán- és társadalomtudományi periodika angol nyelvű teljes szövegű adatbázisa
JSTOR – Nyilvános keresőfelületű adatbázis, a teljes szöveg az EISZ Nemzeti Program keretében az egyetem (EKE) hálózatáról elérhető.
Newspapers – Az 1700-as évektől az angolszász nyelvterületen (Anglia, Írország, Észak-Írország, USA, Kanada, Ausztrália) megjelent egykori újságok kereshető és teljes szövegggel elérhető gyűjteménye.
Science Direct – Nyilvános keresőfelületű adatbázis, a teljes szöveg az EISZ Nemzeti Program keretében az egyetem (EKE) hálózatáról elérhető.
Springer – Nyilvános keresőfelületű adatbázis, a teljes szöveg az EISZ Nemzeti Program keretében az egyetem (EKE) hálózatáról elérhető.
SUNCAT – Az Egyesült Királyság egyetemeinek egyesített periodika katalógusa, részben a teljes szöveget is szolgáltatja.
Több külföldi cikkadattár – Az IPL gyűjteményében 13 (ismeretterjesztő és tudományos folyóiratokat is feltáró) adattár elérhetősége található.