Open Access - Nyílt hozzáférés mozgalom

Utolsó módosítás: 2019. december 03.

CC0 1.0 Univerzális (CC0 1.0) Közkincs nyilatkozat – Új jogi Creative Commons formula a Public Domain Dedication (Közkincsnyilatkozat). 2010 októberében az Europeana kezdeményezésére jött létre, s elsőként az Europeana alkalmazta.

Global Open Access Portal

Open Access (OA)

Open Access (OA) magyar portálja

Open Access megvalósítása - MTMT

Open Access Week, International

The Open Definition – A nyitott tudás definíciója több nyelven (magyarul is) hozzáférhető.

Adatbázisok, repozitóriumok és keresők

Hazai

HUNOR (HUNgarian Open Repositories) konzorcium – Konzorcium, amelyet a hazai felsőoktatási intézmények és az MTA Könyvtára hozott létre a nyílt hozzáférés hazai gyakorlatának kialakítása céljából.

Magyar repozitóriumok közös keresője – A szolgáltatás az OAI (Open Archives Initiative) protokollt támogató hazai archívumokban teszi lehetővé a közös keresést.

REAL – Az MTA Könyvtár és Információs Központ Repozitóriuma

REAL-d – Az MTA Könyvtárának Repozitóriuma a MTA doktori (valamint régi kandidátusi) disszertációit tartalmazza.

Repozitóriumok tudományterületenkénti gyűjteménye

Külföldi

arXiv.org – Open access hozzáférés több mint 1,5 millió fizika, matematika, informatika, kvantitatív biológia, gazdaságtan és statisztika tárgyú folyóiratcikkhez.

Central and Eastern European Online Library (CEEOL)  – Közép -, kelet-, és dél-kelet európai, köztük magyar nyelvű bölcsészeti és társadalomtudományi folyóiratok és könyvek archívuma. Az open access (OA) tartalmak eléréséhez szükséges az oldalon való regisztáció.

CORE –  Több mint 130 millió open access cikk, közel 10 ezez újságból, s közel 4000 repozitóriumból.

DART-EUROPE E-thesis Portal – Doktori értekezések digitális szolgáltatása Európában, amely 28 ország 567 egyetemén született több mint fél millió tézishez nyújt hozzáférést.

Directory of Open Access Books (DOAB)

Directory of Open Access Journals (DOAJ) – A szabad hozzáférésű folyóiratokban tervezett keresés hasznos kiinduló honlapja, több mint ezer periodikát szolgáltat.

Directory of Open Access Repositories (Open DOAR)

Directory of Open Access scholarly Resources (ROAD)

Digital Commons Network (DCN) – Tudományos szintű dokumentumokat (lektorált folyóiratcikkek, könyvfejezetek, disszertációk, konferenciaanyagok, stb.) tesz teljes szöveggel ingyenesen elérhetővé.

Elektronische Zeitschriftenbibliothek – OA folyóiratok.

OpenAIRE – Az Európai Unió kutatásfinanszírozási rendszerében (FP7 - Seventh Research Framework Programme) finanszírozott kutatásokat teszi kereshetővé, elérhetővé.

PEDOCS  – Deutsches Institut für Internationale Pädagogische Forschung (DIPF) német nyelvű neveléstudományi OA tára.

Registry of Open Access Repositories (ROAR)

Registry of Open Access Repository Mandates and Policies (ROARMAP)

Social Science Open Access Repository (SSOAR) – Német, túlnyomórészt német nyelvű társadalomtudományi források repozitóriuma, melyben 37600 dokumentum érhető el.

Intézmények, szervezetek, kiadók

Budapest Open Access Initiative – OA publikálás ismérvei.

Cambridge OA

Cambridge Open Access: Books

Confederation of Open Access Repositories (COAR)

ELSEVIER OA

Harvard Open Access Project (HOAP)

InTech Open Access Books

OA Academy

OA nemzeti szerveződések Európa országaiban

OA nemzetközi projektek és szervezetek

OAPEN online library and publication platform

Open Access Scholarly Information Sourcebook (OASIS)

Open Access Scholarly Publishers Association (OASPA) – OA kiadók nemzetközi társasága.

Oxford OA

OxfordOpen

PLOS – Nonprofit kiadó Open Access hozzáférésű dokumentumai.

SAGE Open Access Initiatives

Science Publishing Group

SHERPA/RoMEO – Adatbázis a kiadók open access politikájáról.

SPARC Europe: Books

SPARC OA

Springer OA

SpringerOpen

UNESCO OA Publications

Unpaywall – Impactstory (közel ötvenezer forráson alapuló) adatbázisához készült böngészőkiegészítő több mint 20 millió OA cikk elérését teszi lehetővé. A böngésző DOI azonosító alapján végez keresést, és jelzi, ha szabadon hozzáférhető változatot talált.

WorldWideScience.org – Külföldi adatbázisok és portálok linktára, melyek közt több OA platformon működik, pl. az  OpenAIRE , az európai kutatási kiadványokhoz való nyílt hozzáférés adattára.