Churchill és kora

Utolsó módosítás: 2016. december 13.

November huszonkilencedikén Dr. Kozári József, a Történelemtudományi Intézet tanára tartott előadást a Tittel Pál Könyvtárban Winston Churchill életéről és munkásságáról. A rendezvény két évfordulóhoz is kapcsolódott. Churchill 1874. november 30-án született és éppen 10 esztendeje került a Líceumba az ún. Churchill-gyűjtemény.

Kozári tanár úr az angol politikus kevésbé ismert arcát mutatta be: az írót, a haditudósítót, a szónokot, a magánembert. Előadását számos fénykép és idézet színesítette, Churchill magvas mondásai és róla szóló hízelgő (vagy nem annyira hízelgő) megjegyzések.
A Churchill-gyűjtemény egy 2200 kötetből álló könyvgyűjtemény, amely 2006-ban Zürichből érkezett Egerbe. Az ottani Churchill Alapítvány könyvtárából kaptunk duplum-köteteket, olyan alapvető forrásműveket és monográfiákat, kézikönyveket és életrajzokat, amelyek részben Churchill saját írásait tartalmazzák, illetve a róla vagy a brit huszadik századi történelemről szóló szakirodalomhoz sorolhatók.

Az előadáson egy kisebb könyvválogatással is megismerkedhettek az érdeklődők. Az angol nyelvű művek között szerepelt több Churchill által írt történeti munka, róla szóló életrajzok, beszédeinek nyolc kötetes kiadása vagy Arthur Conan Doyle munkája a búr háborúról, amelyben Winston Churchill is részt vett. Dél-afrikai kalandjairól részletesen hallhattunk az előadásban is.

A Churchill-gyűjteményről további tudnivalók a Tittel Pál Könyvtár honlapján olvashatók:

Dr. Kozári József teljes előadása megtekinthető:

Írta: Gál Tibor főigazgató-helyettes