1956-ra emlékeztünk

Utolsó módosítás: 2016. május 06.

Kiállításmegnyitóval és előadásokkal emlékezett meg a főiskola az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeiről május 4-én a Tittel Pál Könyvtárban. A program a Dobó István Vármúzeum, a Történelemtudományi Intézet, a Kresz Géza Mentőmúzeum és a Tittel Pál Könyvtár összefogásával jött létre.

Hadtörténeti makettek, orvostörténeti tárgyak és könyvek kerültek a vitrinekbe, amelyek a Líceum második emeletén tekinthetők meg.

A Tittel Esték programsorozat keretében az első előadás (Élmény alapú történelem: történelmi események a konyhaasztalon) a makettek készítéséről szólt, kiemelve ennek a „hobbinak" pedagógiai értékét, hiszen a gyerekek (s felnőttek) számára egyszerre élmény és tanulás a makettek összeállítása, kifestése. Kozári József tanár úr bemutatta saját készítésű makettjeit, majd számos korabeli fotót felvillantva beszélt az igazi fegyverekről, a T-34-es tankok szerepéről az 1956-os harci cselekményekben.

Debrődi Gábor, az Országos Mentőszolgálat Kresz Géza Mentőmúzeum igazgatója a mentősök 1956-os helytállásáról emlékezett meg fényképekkel gazdagon illusztrált előadásában. Röviden bemutatta a hazai mentésügy történetét, a két világháború utáni újrakezdés nehézségeit. Személyes élményeit és emlékeit felidézve szólt a mentőszolgálat tagjairól, a „bajtársakról", akik életük kockáztatásával mentették a sebesülteket 1956-ban. Felhívta a közönség figyelmét a Mentőmúzeum gyűjteményére, érdekes programjaira is.

Mindkét előadás a történelem emberi oldalát mutatta be, a kötelező évszámok mögötti személyes sorsokat. Ezek elevenedtek meg a fényképeken és a mentősökről szóló történetekben, de ezeket élheti át az is, aki makettek készítésével szeretne közelebb jutni a történelmi eseményekhez.

Az együttműködés keretében további programokat is tervez a Tittel Pál Könyvtár, amelyekről tájékoztatni fogjuk az érdeklődőket.

 

Írta és fotó: Gál Tibor

 


< Vissza