Az Egri Érseki Palota építéstörténetéről

Utolsó módosítás: 2016. április 12.

A Líceum könyvtárának széksorai ismét megteltek március 23-án este a Tittel Esték rendezvénysorozat előadására. Dr. Löffler Erzsébet történész, muzeológus, az Egri Érseki Palota Kulturális, Turisztikai és Látogatóközpont igazgatója az Egri Érseki Palota építéstörténetéről tartott izgalmas előadást.

Előadásának első felében megismerhettük az egri egyházmegye történetét. Megtudhattuk, hogy az egri püspökséget Szent István a hagyomány szerint 1004-ben alapította, 1009-ben pedig már bizonyosan létezett az egyházmegye, amelyet VII. Piusz pápa 1804-ben érseki rangra emelt. Az Egri Főegyházmegye központja közel 600 éven keresztül az egri várban volt, és az odalátogatók még ma is láthatják az egykori székesegyház romjait, valamint a gótikus püspöki palotát.

Az est második felében szó esett az Érseki Palota építtetőiről, a régészeti feltárásokról, többek között a magánkápolnáról és az un. sala terrana teremről, amely a megnyílt palota egyik ékköve lett. Az előadó beszélt arról, hogy a „Bepillantás" címet viselő egyházművészeti kiállítás öt teremből álló térsora újszerű módon, 21. századi köntösben mutatja be az Egri Főegyházmegye több évszázados szellemi és tárgyi örökségét.

Az Egri Érseki Palota Kelet-Közép Európa Egyetlen olyan főpapi palotája, amelynek egyik épületrésze napjainkban is eredeti funkcióját tölti be, ugyanakkor legrégebbi és egyben legértékesebb középső épülete, valamint díszudvara teljesen megnyílt a nagyközönség előtt.

Az előadást Kévés Zsuzsanna jelnyelvi tolmács akadálymentesítette hallássérült vendégeink számára.

 

Írta: Kiss Adrien szaktájékoztató, Tittel Pál Könyvtár


< Vissza