Fitala Csaba előadása a Valdáj Nemzeti Parkról

Utolsó módosítás: 2016. március 01.

Fitala Csaba előadására, mely február 24-én a Tittel esték rendezvénysorozat keretén belül hangzott el, nagyon sokan voltak kíváncsiak.

Az előadó az est során egy messzi tájra vitte el képzeletben a hallgatóságot. Fitala Csaba 2015. április 22-30 között a Hortobágyi Nemzeti Park munkatársaival autóval utazott el az oroszországi Valdáj Nemzeti Parkba, mint tolmács és szakértő. A több ezer km-es út során számos országon haladtak át, amit képekkel szemléltetett. Láthattuk az orosz tájakra jellemző nyírfákat, erdei fenyőket, régi faházakat.

Maga a Nemzeti Park mely 2015-ben ünnepelte 25 éves fennállását, 185 ezer ha területen fekszik, melyből 15 ezer ha-t felszíni víz borít. Embléma madara a siketfajd, melyből mintegy 500 található a Park területén. Látogatottsági szempontból a Nemzeti Park többféle zónákra van felosztva. Vannak az úgynevezett tiltott zónák, amelyek teljesen érintetlenek, nem látogathatók. Komoly kutatásokat végeznek többek között a botanikusok, hidrológusok, zoológusok. Itt is nagyon népszerű az ökoturizmus. Hétvégenként több ezer városi turista érkezik a parkba, akiket a természetvédelmi őrszolgálat felügyel. Fontosnak tartják a környezeti nevelést, erdei iskolákat hoztak létre különböző tanösvényeket alakítottak ki. A gyerekeket az orosz meseírók közkedvelt alakja a vasorrú bába (baba-jaga) fogadja és kalauzolja a Park területén.

Képek segítségével megismerhettük a Valdáj Nemzeti Park gazdag faunáját és flóráját.
Az előadás zárásaként Szentpétervár csodálatos templomaiban, műemléképületeiben gyönyörködhettünk, ahova előadónk és kollégái útban hazafelé ellátogattak.

Írta: Kiss Adrien