Online szakirodalmi források az otthoni tanuláshoz

Utolsó módosítás: 2020. november 10.

Frissítettük listánkat a megbízható és tudományos igényű magyar nyelvű adatbázisokról, e-könyvekről.

A források általában szabadon és ingyenesen használhatók. Ha a hozzáférés valamilyen módon korlátozott, jelezzük.
Az openVPN és az eduID elérésről itt:
az adatbázisokról további információk pedig itt olvashatók:

Akadémiai Digitális Archívum
Az Akadémiai Kiadónál 1950–1996 között (részben 1996 után) megjelent tudományos könyvek (8000 kötet). Jelenleg csak a keresés funkció érhető el előfizetés nélkül.

Akadémiai Kiadó folyóiratai
Előfizetett adatbázisként openVPN-nel vagy eduID-val is elérhető.

Akadémiai Kiadó Magyar Elektronikus Referenciaművek Szolgáltatása (MeRSZ)
Közel 700 magyar nyelvű kézikönyvet, szakkönyvet, felsőoktatási tankönyvet, jegyzetet tartalmaz teljes szöveggel. Előfizetett adatbázisként openVPN-nel vagy eduID-val elérhető.

Akadémiai Kiadó szótárai
Egy- és kétnyelvű szótárak, szakszótárak, valamint középfokú nyelvvizsgára felkészítő tesztek. A magyar helyesírás szabályai 12. kiadása. Előfizetett adatbázisként openVPN-nel vagy eduID-val elérhető.

Arcanum Digitális Tudománytár (ADT)
OpenVPN-nel vagy eduID-val elérhető több mint 31 millió oldalnyi magyar tudományos szakfolyóirat, heti- és napilap, lexikon és tematikus könyvgyűjtemény.

Digitális Tankönyvtár
Szabadon elérhető 15 ezer felsőoktatási tankönyv, egyetemi jegyzetek és folyóiratcikkek.

Magyar Elektronikus Könyvtár
Több mint 20 ezer szabadon elérhető dokumentum, szép- és szakirodalom.

Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis
Magyar vonatkozású elektronikus folyóiratok gyűjteménye.

Hungaricana
A közgyűjteményi portál számos adatbázist foglal magában: fényképek, térképek, hanganyagok, könyvek és folyóiratok, újságok, levéltári dokumentumok.

MATARKA
A magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa sok esetben a teljes szövegű hozzáférést is biztosítja.

Attraktor Kiadó e-könyvei
Az adatbázisban a történelemtudományi, filozófiai és társadalomtörténeti kiadványok mellett közép- és koraújkori klasszikus szerzők művei érhetők el openVPN-nel vagy eduID-val.

L'Harmattan Kiadó e-könyvei
1600 magyar nyelvű bölcsészet- és társadalomtudományi szakmunkát, tankönyvet és forráskiadványt tartalmaz több mint 20 tudományterületi kategóriában. OpenVPN-nel vagy eduID-val érhető el.

Napvilág Kiadó e-könyvei
Az adatbázisban mintegy 400 kötet található a legújabb kori történettudomány, valamint a szélesen értelmezett társadalomtudomány köréből. OpenVPN-nel vagy eduID-val használható.

Osiris Kiadó e-könyvei
1750 tudományos, felsőoktatási és igényes ismeretterjesztő könyv érhető el az értelmiségi olvasók és az egyetemi hallgatók számára openVPN-nel vagy eduID-val. Az Osiris könyvtár című sorozatban jelennek meg a társadalomtudományi szakterületek kötetei, a tankönyvek az Osiris tankönyvek sorozatban olvashatók.

Szótudástár
Előfizetett adatbázisként openVPN-nel elérhető.

Typotex Kiadó e-könyvei
Az adatbázisban a kiadó több mint 500 többnyire magyar nyelvű kiadványa érhető el: felsőoktatási tankönyvek, jegyzetek és szakkönyvek a természet- és társadalomtudományok köréből. Előfizetett adatbázisként openVPN-nel vagy eduID-val érhető el.

MTVA Archívum
A közmédia az M3-on az elmúlt hatvan év legnépszerűbb műsoraiból készült válogatást tett közzé szabadon elérhető formában. Az online elérhető tartalmak száma hétről hétre folyamatosan bővül.

NFI Filmarchívum
Online filmklasszikusok: 90 irodalmi adaptáció, történelmi film, gyermek és ifjúsági film.

Verstár
Ötven magyar költő összes verse Tinóditól Dsidáig.

Petőfi Irodalmi Múzeum – Digitális Irodalmi Akadémia
Huszadik századi és kortárs magyar szerzők életműve teljes szöveggel Ágh Istvántól Zelk Zoltánig.

Az Eszterházy Károly Egyetem tudományos közleményei
A repozitóriumban az EKE oktatóinak a intézmény „actáiban", tudományos közleményeiben megjelent tanulmányai találhatók.

Virtuális Egyetemi Tudástár
Az Intézményi publikációk repozitóriumához kapcsolódva az oldal összegyűjti az egyetem tudományos folyóiratait. Teljes szövegű elérést is biztosít a cikkekhez.

Repozitóriumi közös kereső
A hazai repozitóriumokban keres (pl. az akadémiai MTA REAL-ban vagy az egyetemi repozitóriumokban). Az adatbázis közel 30 minősített repozitórium tételeit tartalmazza, több mint 320 ezer rekordot.