Online szolgáltatások

Utolsó módosítás: 2020. március 16.

A Tittel Pál Könyvtár online szolgáltatásai otthonról is elérhetők minden campus hallgatói és oktatói számára. A Tittel Pál Könyvtár ebben a rendkívüli helyzetben minden lehetséges módon szeretné segíteni az otthoni oktatási és kutatási tevékenységet. Ehhez készült az alábbi tájékoztató.

• Az előfizetett adatbázisok távoli elérése két módon lehetőséges.
          o Az openVPN és az eduID használatáról a Tittel Pál Könyvtár honlapján tájékozódhatnak.
          o Az eduID-ról az előfizetett adatbázisok oldalán a szolgáltatóknál külön-külön részletes információt talál – „Távoli elérés eduID-val (útmutató)" –, ahol képernyőképek és egy rövid tájékoztató olvasható.

• Az adatbázisokban magyar és angol nyelvű könyvek és folyóiratok olvashatók, nyomtathatók vagy tölthetők le.
          o Az adatbázisok egy része e-könyveket, magyar nyelvű tankönyveket és szakkönyveket szolgáltat (pl. az Osiris Kiadó, az Akadémiai Kiadó (MERSZ), az Attraktor Kiadó vagy a Napvilág Kiadó e-könyvei, illetve az Akadémiai Kiadó online szótárai).
          o Az Arcanum Digitális Tudástár ADT elérése a szolgáltató tájékoztatása szerint április közepéig biztosított.
          o A Springer Kiadó e-könyvei (angol nyelvű neveléstudományi és informatikai művek) a Springer Kiadó oldalán kereshetők, olvashatók stb.

A következő források bárhonnan szabadon elérhetők.

• Online könyvtári katalógusok az egyetemi könyvtár állományáról.

• A nyilvános adatbázisokat külön honlap mutatja be.

• Az Egyetemi Archívumon belül az Intézményi publikációk repozitóriuma az egyetem oktatóinak az intézmény tudományos közleményeiben publikált cikkeit gyűjti össze. Ehhez kapcsolódik az új Virtuális Egyetemi Tudástár oldal.

• További hazai és nemzetközi repozitóriumokat találnak az Open Science vagy az MTA könyvtárának oldalán.

• A könyvtári honlapon található Webiránytű tematikus csoportosításban kínálja a tanulásban hasznos online forrásokat.

• Néhány hazai online könyv- és folyóirattár: Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK), Digitális Tankönyvtár (DTK), Elektronikus Periodika Adatbázis (EPA).

• A Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa (MATARKA) is tartalmaz teljes szövegű folyóiratokat.

• A könyvtár honlapján a Kutatástámogatás menüpont alatt kaphatnak részletesebb információt a nyílt hozzáférésű, szabadon elérhető tudományos tartalmakról (Open Access).

• A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) is sok teljes szövegű dokumentumot tartalmaz.