Mikes Kelemen: Török országi levelek

Utolsó módosítás: 2017. március 22.

Mikes Kelemen (1690-1761): Török országi levelek (Szombathely : Siess Antal József, 1794)

Az erdélyi születésű Mikes Kelemen, aki Szerb Antal szerint „egyike a legvonzóbb, legszeretetreméltóbb magyar embereknek", 17 évesen lépett II. Rákóczi Ferenc szolgálatába, s egészen 1735-ig, a fejedelem haláláig hű társa maradt a száműzetésben. 1717-ben kezdte el írni egy kitalált személynek, „Édes néném"-nek szóló törökországi leveleit.

Írásai a Rákóczi-emigráció értékes történeti dokumentumai, de mint szépirodalmi művek is szervesen illeszkednek a magyar levélíró hagyományba. A régi magyar irodalom egyik legjelentősebb emlékének eredeti és teljes kéziratát az Egri Főegyházmegyei Könyvtár őrzi.

A könyvtárunkban található restaurált példány az első kiadás, amely Festetics György gróf anyagi támogatásával jelent meg Kultsár István gondozásában. Ennek hasonmás kiadását legutóbb 2011-ben jelentette meg a Líceum Kiadó.