Oláh Miklós: Hungaria et Atila

Utolsó módosítás: 2017. március 22.

Oláh Miklós (1493-1568): Hungaria et Atila (Bécs : Johann Thomas Trattner, 1763)

Oláh Miklós, a katolikus megújulás egyik meghatározó alakja 1548-tól 1553-ig volt az egri egyházmegye püspöke. Ezt a művét korábban, 1536 körül írta, mikor a mohácsi csatavesztés után Habsburg Mária királynéval Németalföldre menekült.

A Hungaria és az Atila két gondolatilag és szerkezetileg is összefüggő mű, amelyben a szerző megpróbálta mozgósítani a keresztény Európa erőit Magyarország felszabadítása érdekében. A Hungaria egyik híres fejezetében Mátyás király könyvtárát is bemutatja. Oláh Miklós egy rövid versben szólítja meg olvasóját, előre válaszolva az esetleges kritikákra:

„Én csak a nyersanyagot nyújtom. Magasabb az igényed?

Írd meg több csínnal, nincs akadálya, magad..."

A kötet korábbi tulajdonosai közül Kátai Gábor (1831-1878) karcagi orvos volt, a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik jeles alakja. Az ő könyvtárát vásárolta meg egy tápiószentmártoni birtokos, Magyary-Kossa Sámuel (1849-1921), akinek 24 ezer kötetes, enciklopédikus jellegű magángyűjteménye 1945 után szinte teljesen megsemmisült.